Screening af bygninger udsat for terrænnært grundvand

Laget er ment som en hjælp til en første screening af hvilke områder hvor det er relevant at kigge på fælles løsninger i forbindelse med håndtering af terrænnært grundvand. 

Laget viser i fjernt zoom områder med bygninger udsat ift. højtstående grundvand i en heatmap-visning. Heatmap-visningen illusterer med rød-farvede afgrænsninger områder hvor der er flere bygninger der potentielt påvirkes. Dets flere bygninger – dets kraftigere og større visning.
Ved tættere zoom angives de bygninger direkte i kortet, der modelberegnet har mindre end 1 m til grundvandet som beregnet for referenceperioden 1990-2019 i vintersæsonen.

 

Detaljeret beskrivelse af kriterier anvendt for udvælgelse af bygninger:

Der indgår en række kriterier for udvælgelsen af hvilke bygninger der vises i dette lag. Der handler overordnet om tre kriterier:

  • Bygningen skal være inden for et kloakopland der er relevant i forhold til kollektive løsninger
  • Bygningskategorien fra BBR skal være kendt, og bygningen kan ikke have anvendelseskode på 900 eller højere (hvilket generelt dækker skure, drivhus, carporte osv.), da disse antages at have begrænset værdi, samt vil tage begrænset skade ved højtstående grundvand.
  • Har mindre end en meter til grundvandsspejlet i vintersituationen, i 10 m versionen af grundvandslaget fra HIP. Læs mere på Geo-infos hjemmeside.

 

Bygninger og BBR-kriteriet:

Bygningslaget er baseret på GeoDanmark bygninger, som efterfølgende er koblet med information fra BBR for at bla. at få information om størrelse samt anvendelse. Ca. 1/5 af bygningspolygonerne fra GeoDanmark kan ikke direkte parres med BBR-informationer, da GeoDanmark laget ikke indeholder det korrekte link til BBR. I disse tilfælde tjekker vi om der er overlap mellem bygningspolygonerne og det punkt BBR-informationerne er bundet op på. Hvis dette er tilfældet, knytter vi bygningspolygon og BBR-informationer. Dette vil være korrekt i de fleste tilfælde, men det er ikke uden fejl. Resten af bygningerne uden BBR-informationer er ikke benyttet til screeningslaget, da dette primært er carporte, skure osv. Men der vil også være en del relativt nyopførte bygninger, hvor GeoDanmark-laget ikke er opdateret af kommunen med link til de relevante BBR-informationer.

Data om bygninger fra GeoDanmark samt BBR informationer er senest opdateret i oktober 2025.

Kloakoplandskriteriet: 

Bygning skal ligge inden for (eller delvist inden for) et kloakopland med en af følgende tre kloakeringskategorier, da disse områder er områderne hvor forsyningsselskaberne har mulighed for at gennemføre afværgeforanstaltninger.

  • Fælleskloakeret (kode 1)
  • Separatkloakeret (kode 2)
  • Overfladekloakeret (kode 4)

Data for kloakoplande anvendt i analysen er fra oktober 2025.

Afstand til grundvand-kriteriet:

Har mindre end en meter til grundvandsspejlet i vintersituationen, i 10 m versionen af grundvandslaget fra HIP. Læs mere på Geo-infos hjemmeside.

Analysen på data fra 10m laget i HIP er foretaget i oktober 2025.

 

Opdateringsfrekvens:

Laget forventes beregnet en gang om året, om end hyppigere opdateringer kan forekomme. Vi vil tilstræbe at koordinere opdatering af laget med opdateringer af grundvandskortet fra HIP. Bygninger og koblingen til BBR samt overlaps analysen med de relevante kloakoplande forventes foretaget årligt. Seneste opdatering er publiceret 10. november 2025 (bygninger, bbr og kloakoplande er trukket i sep-okt).